Literacki kalejdoskop / To nie mój problem
Literacki kalejdoskop / To nie mój problem

poniedziałek, 12 lutego 2024

„To nie mój problem” Ciary Smyth to lekka i zabawna historia opowiadająca o losach Aideen, młodej, kreatywnej, ale i niesfornej uczennicy.

Splotem przypadkowych wydarzeń i dzięki przyjacielowi zaczyna uchodzić w szkole za osobę od rozwiązywania problemów. Od pierwszych stron główna bohaterka rozładowuje sytuacje żartem, pod którym kryją się jej troski i strach, z którymi została sama.
 

Autorka stworzyła świetnych, autentycznych młodych bohaterów, których losy chce się śledzić dalej. Dorośli są postaciami drugoplanowymi stanowiącymi ciekawe tło. Reprezentują różne typy podejścia do wychowania dzieci. Dynamika pomiędzy tymi dwiema grupami wiekowymi jest interesująca. Balansuje pomiędzy humorem i dystansem a powagą.
 

Książka opisuje przede wszystkim perypetie nastolatków, takie jak: samotność, odtrącenie, wykluczenie, strach przed rozczarowaniem rodziców. Dzięki "szkolnej działalności" Aideen autorka przedstawia dużo więcej problemów bohaterów. Ponadto pisarka pochyla się nad zmaganiami dorosłych. Podejmuje temat alkoholizmu, biedy i sytuacji, kiedy dziecko niejako zmuszone jest przejąć rolę rodzica. Autorka z wyczuciem i empatią podchodzi do tych tematów. Jest to urocza i zabawna książka, ale kiedy wymaga tego poruszany temat, Smyth przedstawia go w odpowiedzialny i dojrzały sposób.
 

Powieść ta kierowana jest przede wszystkim do nastolatków, ale wydaje nam się, że jest na tyle uniwersalna, że i starsze osoby znajdą w niej coś dla siebie - przeważa styl potoczny, kolokwializmy, a także wulgaryzmy. Autorka bawi się językiem, a dialogi wypadają naturalnie. Mocą stroną książki jest humor. Opiera się na komizmie słownym i sytuacyjnym.


Polecamy Państwu ciepłą i uroczą lekturę, w której nie brakuje trudniejszych tematów!

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.