Miesiąc z Czesławem Miłoszem - życiorys
piątek, 16 sierpnia 2024
Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza - w sierpniu obchodzimy jego 20. rocznicę śmierci. Dlatego ten miesiąc spędzimy z jednym z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.
Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.
Kształcił się na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Początkowo studiował polonistykę, ale po kilku tygodniach przeniósł się na prawo. Jako poeta zadebiutował w 1930 roku na łamach pisma „Alma Mater Vilnensis”. W tym samym okresie stał się jednym z założycieli grupy poetyckiej „Żagary”.
Senatorowie przypominają, że Czesław Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia - od pól bitewnych pierwszej wojny światowej, poprzez rosyjską rewolucję, odzyskanie przez Polskę niepodległości, społeczne i narodowościowe problemy II RP, czas spełnionej apokalipsy i piekła, którym stały się ulice okupowanej Warszawy, Holokaust i starcie dwóch totalitaryzmów, doświadczenie emigranta w świecie podzielonym żelazną kurtyną, aż do upadku sowieckiego imperium i budowę demokracji.
„Wołający: kultura i sztuka, a myślący o igrzyskach w cyrku” - Czesław Miłosz
Ciasteczka
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.