Miesiąc z Jeanem de La Fontaine’em
Miesiąc z Jeanem de La Fontaine’em

środa, 30 kwietnia 2025

Jean de La Fontaine (1621-1695) - wybitny francuski bajkopisarz, jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu. Urodził się 8 lipca 1621 roku w Château-Thierry. Po krótkim pobycie w seminarium duchownym zdecydował się na studia prawnicze. Pochodził z mieszczańskiej rodziny, a jego małżeństwo z 14-letnią Marie Héricart, zaaranżowane przez ojca, okazało się nieudane - ostatecznie zakończyło się separacją.

W połowie lat 50. XVII wieku La Fontaine przeniósł się do Paryża, gdzie zaczął rozwijać swoją karierę literacką. Początkowo pisał liryki i tłumaczenia, m.in. sztuki Terencjusza Eunuchus. Zyskał wsparcie wpływowych mecenasów, w tym Nicolasa Fouqueta oraz Madame de La Sablière, dzięki którym mógł całkowicie poświęcić się twórczości.

 

Największą sławę przyniosły mu „Bajki” (Fables), opublikowane po raz pierwszy w 1668 roku. Wzorowane na utworach Ezopa i Horacego, zachwycały nie tylko formą literacką, ale i głębią moralną, humorem oraz trafną obserwacją społeczną. Do 1694 roku ukazało się dwanaście ksiąg bajek, co ugruntowało jego pozycję w literaturze francuskiej. W 1682 roku został przyjęty do Akademii Francuskiej. Jean de La Fontaine zmarł 13 kwietnia 1695 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise.

 

Twórczość Jeana de La Fontaine’a cieszy się w Polsce dużym uznaniem od wielu stuleci. Jego bajki były wielokrotnie tłumaczone, a jednym z najbardziej znanych tłumaczy był Adam Mickiewicz, który przełożył kilka bajek La Fontaine’a, zachowując ich rytmiczność, ironię i dydaktyczne przesłanie. Współczesne wydania oferują szeroki wybór utworów w tłumaczeniu dostosowanym do współczesnego czytelnika.

 

W jego bajkach możemy znaleźć:

  • wartości moralne - niosą wyraźne przesłanie wychowawcze: uczą sprawiedliwości, pokory, mądrości życiowej, szacunku do innych, ale też sprytu i rozsądku. Zwierzęta uosabiają różne ludzkie cechy, co czyni je zrozumiałymi i atrakcyjnymi dla młodego odbiorcy.
  • krytyczne myślenie - utwory często ukazują sytuacje niejednoznaczne moralnie, zmuszające do refleksji. Bajki nie zawsze mają „szczęśliwe zakończenie” - uczą więc, że świat nie jest czarno-biały.
  • wrażliwość językową - choć język bajek La Fontaine’a (zwłaszcza w starszych przekładach) bywa archaiczny, to jego rytmiczna forma, rym i metafory wzbogacają słownictwo dzieci, rozwijają wyobraźnię i wrażliwość literacką.

 

Jak myślicie, czy współczesne bajki zawierają morał? Czy są ukryte w fabule, a nie podane wprost? Są związane z emocjami i relacjami, np. przyjaźnią, akceptacją, odwagą?

 

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.