Miesiąc z Zygmuntem Krasińskim - twórczość
Miesiąc z Zygmuntem Krasińskim - twórczość

piątek, 16 lutego 2024

Wymienia się go jednym tchem po Adamie Mickiewiczu i Juliuszu Słowackim. Zygmunt Krasiński uznawany jest wszak za trzeciego wieszcza narodowego, wybitnego przedstawiciela epoki romantyzmu. Do jego najważniejszych utworów należą dramaty „Nie-Boska komedia” oraz „Irydion”, obydwa wydane w Paryżu i co znamienne - anonimowo.

Zygmunt Krasiński debiutował w 1828 roku jako autor opowieści gotyckich. Najsłynniejszy dramat „Nie-Boska komedia”, opublikowany w 1835 roku w Paryżu to dzieło o różnorodnej tematyce, wyróżniające kilka tematów dominujących: dramat rodzinny, rola poezji romantycznej, stosunek do rewolucji jako konieczności dziejowej czy historia.

 

„Irydion” - przedstawiony zostaje tu obraz państwa w stanie rozkładu, podjęte są kwestie walki o wolność, konieczności podporządkowania się surowym normom etycznym, wiary chrześcijańskiej. Dramaturg w sposób zamaskowany zabiera tu głos w sprawie walki narodowowyzwoleńczej. Jego zdaniem przelew krwi jest zbyteczny, a państwo rządzone przez cesarzy rzymskich (czytelna analogia do carów), prędzej czy później samo upadnie.

 

Innym ważnym tematem twórczości Krasińskiego była krytyka podstawowych romantycznych idei: przekonanie o tym, że idealna miłość ziemska jest wartością najwyższą; przekonanie o wyjątkowości romantycznego poety, którego moc kreacji miałaby dorównywać Bogu; przeświadczenie o wartości buntu indywidualnego; postrzeganie rewolucji, jako czegoś konstruktywnego.

 

W dużym skrócie - najbardziej charakterystyczne cechy jego pisarstwa to obsesja cierpienia, zagłady i śmierci, dysonanse na tle religijnym i społecznym.

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.