Miesiąc z Zygmuntem Miłkowskim - życiorys
Miesiąc z Zygmuntem Miłkowskim - życiorys

piątek, 1 marca 2024

Rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.

Żołnierz i pisarz, wytrwały działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego. Znany pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż (od końcowych liter imion i nazwiska: T. T. I.) lub Władysław Bonar, urodził się 23 marca 1824 roku w Saracei na Podolu, w rodzinie oficera napoleońskiego. Ukończył liceum w Odessie, a następnie studiował w Kijowie, organizując tam konspirację niepodległościową.

 

Po wybuchu Wiosny Ludów przedostał się na Węgry i uczestniczył w walkach powstańczych w Legionie Polskim generała Józefa Wysockiego.

 

Po upadku Powstania Styczniowego działał w Zjednoczeniu Emigracji Polskiej i wydawał paryskie pismo „Niepodległość”. Wreszcie w 1872 roku osiadł w Lozannie, w Szwajcarii. Działał w Związku Wychodźstwa Polskiego i radzie zarządzającej Muzeum Polskim w Rapperswilu, którego był kontrolerem aż do 1912 roku.

 

Jednocześnie Miłkowski, pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż był jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Był autorem 80 powieści, w których opisywał życie Polaków i Ukraińców na terenie Rusi, XIX-wieczne wojny i powstania narodowe, a także był twórcą obszernej publicystyki społeczno-politycznej. Zygmunt Miłkowski zmarł 11 stycznia 1915 roku w Lozannie.

 

Tej postaci poświęcony jest w 2024 roku Znaczek Turystyczny - pomysł promocji miejsc turystycznych, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów. Chcielibyście zdobyć taki w naszym Centrum Informacji Turystycznej?

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.