Spotkanie z propagatorem historii sztuki dr. Waldemarem Jędryką
Spotkanie z propagatorem historii sztuki dr. Waldemarem Jędryką

czwartek, 22 sierpnia 2024

Naszym gościem był doktor architektury pan Waldemar Jędryka, wybitny propagator historii sztuki. Od kilkunastu lat związany z Wydziałem Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Toruńskiego. Podczas spotkania nasz gość podzielił się wynikami swoich długoletnich badań dotyczących wykorzystania kamieni młyńskich i ich sakralizacji, wmurowanych w ściany gotyckich kościołów Pomorza Środkowego.

Czy były tylko „wizytówką” ówcześnie budowanych świątyń? A może stanowiły swoisty podpis ich fundatorów? Czy miały głębsze, symboliczne znaczenie?

 

Okazuje się, że ich powstawanie to inspirujący przykład koncepcji architektów niemieckich, którzy czerpali pomysły od angielskich kolegów. W dawnej rejencji koszalińskiej, zinwentaryzowano aż 141 świątyń, które miały swoje pierwowzory w Albionie. Czasem kamienie młyńskie wmurowane były w posadzce świątyni, czasem w portalu lub zewnętrznych ścianach prezbiterium, a czasami na wieży kościoła. Takie zabiegi architektoniczne były charakterystyczne tylko dla kościołów w północnej i nizinnej Polsce. Problem polegał na tym, że nie było bezpośredniego wytłumaczenia, dlaczego kamienie te wykorzystywano w świątyniach, a przecież nie stanowiły stricte materiału budowlanego.

 

Jest kilka hipotez na ten temat, a jedna nich przedstawiona przez naszego prelegenta, odnosi się do symboliki chrześcijańskiej, bowiem koło młyńskie pojawiało się w średniowiecznej symbolice tzw. Młyna Eucharystycznego. Był to sposób obrazowania biblijnej idei „Słowo stało się ciałem”. Na typowych obrazach o tej tematyce, czterech ewangelistów wsypuje przez lejek na kamienie młyńskie ziarno symbolizujące nauczanie (Słowo), a z powstałej w ten sposób mąki wyrabiany jest chleb eucharystyczny.

 

Prezentację wzbogaciły znakomite fotografie, wykonane przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Podczas spotkania mieliśmy także okazję wysłuchać kilku ciekawostek historycznych związanych z regionem, w tym z okresem opuszczania naszego miasta przez wojska FR i przejmowania Bornego Sulinowa przez władze polskie. Dla nas wszystkich było to niezwykle pouczające i ciekawe wydarzenie!

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.