Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Podsumowanie projektu „Lato w Teatrze” 2017

To już?! Dlaczego tak szybko?! To niemożliwe!!! Przecież było tak cudownie… Z taką refleksją na ustach żegnaliśmy się z uczestnikami warsztatów po drugim pokazie finałowym pt. „Linde” (Lipa) podsumowującym dwutygodniowy projekt „Lato w Teatrze”. Jak przebiegły te dwa tygodnie?

Pierwszy dzień polegał głównie na poznawaniu, oswajaniu, zapamiętywaniu wszystkiego, co pojawiło się w otoczeniu. Począwszy od instruktorów, nowych znajomych, siebie, imion wszystkich uczestników, obowiązującego kontraktu-umowy, upodobań, predyspozycji i przynależności do poszczególnych grup zadaniowych (aktorska, muzyczna, ruchowo-taneczna, fotograficzno-performatywna). A każdy kolejny dzień był już intensywną pracą (z krótkimi przerwami na przekąskę) połączoną z przyjemnością i możliwością indywidualnej kreacji. Praca nie tylko nad finalnym występem, ale głównie nad zacieśnianiem relacji, budowaniem pewności siebie, poczuciem odpowiedzialności, uspołecznianiem i uwrażliwianiem na piękno otoczenia, niezwykłość i bogactwo świata w ciszy i dźwięku, barwie i przeźroczu. Wszystko to dostrzegalne okiem aparatu, okiem i uchem ludzkim, dotykiem, węchem, smakiem, wrażeniem…

Grupa pięćdziesięciu młodych adeptów sztuki wszelakiej krok po kroku pod okiem instruktorów tworzyła spektakl. Oczywiście, że występ był dla nas wszystkich ważny, jednak najważniejsza była długa droga dochodzenia do finału. Samodzielnie wykonywane postaci przez członków grupy aktorskiej do teatru cieni, z pietyzmem formowane rybki na drucikach, szuwary, wodorosty, tworzenie podwodnego świata z próbą uchwycenia jego tajemniczości, niezwykłości i głębi. Grupa muzyczna usilnie wymyślała muzykę do spektaklu, naginając dźwięki i odkrywając je w otoczeniu i w stworzonych samodzielnie instrumentach. Grupa taneczna za pomocą najdoskonalszego z narzędzi – ludzkiego ciała – tworzyła ruch, który mógłby prawdziwie oddać życie w wodnych odmętach. Grupa fotograficzna eksperymentowała z wywoływaczem i utrwalaczem, dokonując niemal cudów w naprędce stworzonej ciemni.

Potem całość należało złożyć i obsadzić w schemacie wspólnie stworzonego scenariusza. Od momentu zbiórki przed Urzędem Miejskim i pokonaniem punktu kontrolnego, przez pochód z pieśnią na ustach ul. Lipową po spektakl w teatrze cieni i barw w bliskości jeziora, a wszystko zakończone wspólnym śpiewnym ogniskiem przy wtórze bębna, saksofonu, tamburynu, dzwonków i czego się tylko dało. Totalny spontan, optymizm, energia i mega klimat! A wszystko absolutnie autorskie, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ech, co to był za cudowny czas… Już tęsknimy i marzymy, że spotkamy się znowu, za rok :)

„Lato w Teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak o powodzeniu całego projektu zadecydował również znaczący finansowy wkład własny, który zapewniła Pani Burmistrz Bornego Sulinowa, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni.

Projekt „Lato w Teatrze” nie zostałby zrealizowany przez bibliotekę w tak atrakcyjnej formie gdyby nie wsparcie partnera – Stowarzyszenia „Stacja Kultura” (wsparcie finansowe i organizacyjne) oraz pomoc instytucji, które przyczyniły się do ostatecznego kształtu naszego przedsięwzięcia: Centrum Kultury i Rekreacji, Szkoła Podstawowa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Zespół Szkół im. Bohaterów Oflagu II D, Pensjonat ”Ani”, Telewizja „Gawex Media”, Smak Pomorski Sp. z o.o. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Kolejny raz udowadniamy, że razem można więcej.

http://latowteatrze.pl
http://www.instytut-teatralny.pl
http://www.e-teatr.pl
https://www.facebook.com/instytutteatralny

 

Galeria (zdjęcia: Graszka)

Pierwszy pokaz finałowy

 

Drugi pokaz finałowy