Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Gościnnie w szkołach

Realizując obowiązek upowszechniania czytelnictwa, popularyzowania wiedzy i promowania biblioteki w środowisku, zapraszaliśmy szkoły do korzystania z lekcji bibliotecznych i udziału w zajęciach przygotowanych przez naszą placówkę. Ponieważ zainteresowanie było nikłe – bo albo nie sprzyjała pogoda, albo występowały inne okoliczności, na które nie mieliśmy wpływu – postanowiliśmy sami ruszyć w teren i w dniu 28 września odwiedziliśmy dwie gminne szkoły podstawowe w Juchowie oraz Łubowie.

Oczywiście pojechaliśmy tam z prezentem, prezentem nie byle jakim, bo z geografem, publicystą, fotografem i przewodnikiem współpracującym z National Geographic Travelerpanem Piotrem Kowalczykiem, specjalizującym się w opisie świata, wyjaśnianiu problemów społecznych i zjawisk przyrodniczych.

Jego prelekcje to wysoka jakość i reporterskie ujęcie tematyki. Spotkania z uczniami miały nie tylko edukacyjny charakter, ale zachęcały do zadawania pytań, samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków oraz inspirowały i pobudzały do odkrywania świata.

W pierwszej kolejności nasz gość wziął pod lupę powieść przygodową dla młodzieży „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Przedstawił niezwykle ciekawą relację z wyprawy inspirowanej tą powieścią. Byliśmy wszędzie tam, gdzie prowadził nas autor: przebyliśmy trasę od Egiptu, po Sudan, Etiopię i Kenię. Nie obyło się również bez współczesnych obrazów z miejsc, w których przebywali bohaterowie książki.

Kolejna prelekcja nosiła tytuł Afryka, czy nadal dzika?”. Pan Piotr, inspirowany projektem wyprawy do Afryki Zachodniej, zaprezentował uczniom różnorodność kulturową i geograficzną współczesnej Afryki, pokazał różne strefy klimatyczne, a wraz z ich zmianą – odmienną faunę i florę. Wyjaśnił, dlaczego mieszkańcy różnych stref klimatycznych mają odmienny odcień skóry. Pokazał również nowoczesne miasta w zderzeniu z osadami na środku Sahary czy w kambodżańskiej dżungli, miasta pośrodku niczego, zaminowane obszary i złomowiska okrętów. Właśnie tak różnorodne i odmienne obrazy Afryki mogli zobaczyć uczniowie naszych szkół.

Dziękujemy paniom: Iwonie Mrozickiej – Dyrektorce SP w Juchowie i Luizie Kostrubiec – Dyrektorce SP w Łubowie za przyjęcie naszego zaproszenia i miłą gościnę, licząc na dalszą współpracę.

Kategoria: Aktualności, Łubowo, MKiDN