Miesiąc z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim - życiorys
Miesiąc z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim - życiorys

piątek, 10 maja 2024

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu.

Urodził się w Kielcach w roku 1919. Pochodził z wyznającej judaizm, spolonizowanej rodziny żydowskiej. Studiował dwa lata filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, publikując w tym czasie na łamach kilku czasopism i redagując pismo „Orka na Ugorze”. Już w październiku 1939 roku założył wraz z kolegami jedną z pierwszych w Polsce organizacji konspiracyjnych.

 

Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Skazany na pięć lat pobytu w obozach, został osadzony w łagrze na Dalekiej Północy, z którego zwolniony został na mocy układu Sikorski-Majski w 1942 roku. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Dramatyczne przeżycia z tego okresu znalazły swoje odzwierciedlenie w najsłynniejszej książce Herlinga-Grudzińskiego „Inny Świecie”.

 

W 1998 roku powstał film dokumentalny o Gustawie Herlingu-Grudzińskim zatytułowany „Rozważania o cnotach”, emitowany w formie 10 odcinków w TVP2.

Ciasteczka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.