Rodzinny Piknik Integracyjny „Przygoda nad wodą”

wtorek, 7 maja 2024

1 maja 2024 roku był prawdziwie rodzinny! Słońce na błękitnym niebie zachęcało do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. A tego nie brakowało na polu namiotowym przy ul. Sportowej. Centrum Kultury i Rekreacji wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Bornem Sulinowie przygotowały dla mieszkańców i gości wiele atrakcji. Tu można było nie tylko dobrze zjeść, ale również posłuchać, a nawet zatańczyć do granej na żywo muzyki.

Już od godziny 11:00 pod egidą biblioteki i Miejskiego Koła PZW rozpoczęły się zawody wędkarskie dla dzieci nad brzegiem spokojnego jeziora, gdzie maluchy mogły spróbować swoich sił w łowieniu ryb i rzucaniu wędką do celu. Natomiast na scenie jako pierwszy zaprezentował się duet „Elżbieta i Krzysztof”. Drobna postać pani Elżbiety zmyliła wielu - ale do czasu. Takiego głosu mógłby pozazdrościć niejeden uczestnik „Mam Talent”! Kolejny występ to znana i lubiana „Kapela Borneńska” - perfekcyjne brzmienie instrumentów i szeroki repertuar, od utworów biesiadnych po ludowe i patriotyczne. Gromkie brawa potwierdziły talent wykonawców.

Pomiędzy muzycznymi wariacjami wręczono nagrody zwycięzcom zawodów wędkarskich. Wygrani to: I miejsce Nikodem Matwiejczuk, II miejsce Marcel Klekotta, III miejsce Maria Warzecha. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy.

Kolejną porcję muzycznej uczty rozpoczęliśmy od występów „Borneńskich Wrzosów” - humor i radość ze wspólnego śpiewania to ich przepis na sukces. Bez najmniejszej tremy scenę w posiadanie objął pan Roman Makowski - jego pierwsze wejście rozpaliło publiczność do czerwoności, wszak przeboje Krzysztofa Krawczyka nie każdy umie zaśpiewać. Nasz gość to uczestnik 5. edycji The Voice Senior - w dodatku półfinalista w grupie Maryli Rodowicz! Kolejny występ należał do uczestniczek V Konkursu Talentów „BorneSTAR”: 10-letniej Gabrysi Piaskowiak, która zaśpiewała utwór Sanah „Jestem Twoją Bajką”, pięknie prezentując swój talent wokalny oraz 9-letniej Hani Siejok, której równie piękny głos zaczarował nas piosenką „Weź mą dłoń” przy akompaniamencie taty. Natomiast zwyciężczyni tegorocznej edycji „BorneSTAR” 12-letnia Patrycja Kawa zaprezentowała na scenie namiastkę swoich umiejętności akrobatycznych i gimnastycznych. Warto zaznaczyć, że na koncie Patrycji są już takie osiągnięcia jak 5 miejsce na Mistrzostwach Polski w Fitness Sportowym i 5 miejsce na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.

Młode talenty mogły już odpocząć, bo na scenie pojawił się DJ’s Team. Kilka odważnych Pań wykorzystało ten czas na wspólną taneczną zabawę. Brawo! I znów wróciliśmy do śpiewania - sceną zawładnęły szanty. A dokładnie zespół „Kubryk”, który od 35 lat pozostaje wierny morskim klimatom. Występ zespołu „Majtki Bosmana” dopełnił czary… morskich opowieści. Zakończeniem naszego Rodzinnego Pikniku był kolejny występ DJ’s Team. To na scenie - a co poza nią?

Na stoisku Grzańca Borne Sulinowo pachniało pyszną karkóweczką - a kto mógł, posmakował też połczyńskiego piwa. Na smakoszy tuż obok czekała grochówka - obłędnie przyrządzona przez pana Marka Szynkaruka. Na deser oczywiście smakowite ciasta i pierogi z jagodami od Koła Gospodyń Wiejskich „Mirabelka” z Juchowa. Dla naszych milusińskich niewątpliwą atrakcją były kolorowe, dymiące napoje, wata cukrowa, popcorn i dmuchańce. Stoisko z zabawkami pana Zbyszka przyciągało chłopców i dziewczynki. Rodzice mieli prawdziwy mętlik w głowie - co wybrać? Gdzie najpierw ustawić się w kolejce? Mnóstwo dzieci chciało mieć niepowtarzalny tatuaż, a do tego jeszcze pomalowaną buźkę. Panie z biblioteki oraz instruktorki świetlic są w tym fachu mistrzyniami! Wszelkie dziecięce gusta zaspokajały bez wytchnienia. Ponadto wyczarowywały istne balonowe cuda.

Ochotnicza Straż Pożarna Miasta Bornego Sulinowa przygotowała dla dzieci tor przeszkód oraz niezastąpioną atrakcję plenerowych imprez - kąpiel w panie. Była też kurtyna wodna, gdzie można było schłodzić rozgrzane dziecięce temperamenty. Strażacy zademonstrowali również, jak ugasić zapalony na patelni olej. Natomiast na stoisku profilaktycznym pod okiem edukatora ze szczecineckiego SANEPIDu - pani Izabeli Jadwiżyc i członków Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy MGOPS w Bornem Sulinowie - pani Ludmiły Krzysztofiak i pana Artura Obarzanka można było zasięgnąć porady nt. zdrowego stylu życia, szkodliwości używek. Największą atrakcją były alkogogle. Wszyscy zainteresowani tematyką otrzymali gadżety profilaktyczne.

A skoro impreza odbywała się nad jeziorem Pile, w otoczeniu pięknej przyrody, to nie mogło zabraknąć pokazów ratownictwa wodnego, które prezentowało swoje umiejętności i sprzęt ratowniczy, sprawiając jednocześnie wiele radości możliwością przepłynięcia się prawdziwą motorówką WOPR - dziękujemy borniańskiemu i łubowskiemu WOPR!

Zdjęcia: MBP Borne Sulinowo, CKiR Borne Sulinowo